519. Łatwo nie będzie…

Opublikowano 27 marca 2019 w kategoriach Wist .

          Rozwiązanie:

Znasz rozkłady dwóch swoich najdłuższych kolorów – rozgrywający miał 3 piki i singla karo. Pozostałe 9 kart to kolory okrągłe /. W kierach rozgrywający ma co najmniej 6 kart, więc na trefle pozostaje mu 2-3 karty. Na co możemy wziąć jeszcze dwie lewy? Partner musi mieć lewę w treflach, a my musimy jeszcze razem z partnerem wykuglować lewę na pika. By to było możliwe partner musi nam te piki jeszcze raz podegrać po dojściu treflem. Trzeba przy tym zneutralizować lewy w treflach w dziadku – rozgrywający powinien mieć dwie figury w tym kolorze na swoją licytację. Jeśli dwie figury ma partner możemy być spokojni rozgrywający wygra kontrakt wyłącznie wtedy, kiedy będzie posiadaczem 8 kierów i singla trefl w postaci asa to ma 10 lew z góry. Jeśli jednak ma tylko 7 kierów, co bardziej prawdopodobne – z ośmioma skoczyłby w 4 przy pierwszej sposobności. Jeśli partner ma dwie lewy w treflach np. posiadając asa i damę, to te lewy treflowe nie uciekną. Najpoważniejszym niebezpieczeństwem jest sytuacja, kiedy rozgrywający ma w treflach  KD sec w treflach. Wtedy bowiem możliwe jest położenie kontraktu pod warunkiem, że wytrącimy dojście do stołu do lew treflowych. Czy w takiej sytuacji możemy coś zrobić, co przyniesie nam sukces? Tak! Trzeba zaatakować dojścia do stołu, a te mogą być wyłącznie w kierach. Należy wyjść w atu. Rozgrywający w trefla – partner bije asem i kolejnym zagraniem w kiera uziemia lewy treflowe ze względu na brak do nich dojścia.

Całe rozdanie:

  KW1082

54

AKD3

92

 
D53

A8

10982

W1084

  A96

KDW10973

w

KD

  74

62

7654

A7653

 

 

PS.

                        A wielokrotna reprezentantka Francji w meczu przeciwko Polsce nie znalazła tej obrony wychodząc w trzeciej lewie w trefla.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: