523. Czy naprawdę jesteś ekspertem?

Opublikowano 28 kwietnia 2019 w kategoriach Wist .

          Rozwiązanie:

Jak widzisz rozkłady pozostałych rąk? Powinny być dość czytelne – W pikach partner miał dubletona, a rozgrywający trzeciego asa. W kierach trzeba rozgrywającemu przydzielić 7 kart na jego skok na wysokość trzech. W karach miał singletona, zatem w treflach pozostał mu dubleton. Gruby dubleton. U partnera wykluczamy w treflach posiadanie asa i króla, bo wtedy jego pierwszy wist powinien być w trefle.

Jakie lewy mamy do wzięcia? Pika, karo, w treflach powinniśmy mieć lewę, by marzyć o obłożeniu kontraktu. Jeśli partner ma w nich AD, to rozgrywający będzie musiał oddać w nich dwie lewy bez łaski. A jeśli partner ma tylko asa? Wtedy rozgrywający ma mariasza.

Rozważmy skutki poszczególnych zagrań:

  1. W pika – nawiniemy się z lewą natychmiast wypuszczając kontrakt.
  2. W karo – stwarzamy szansę wyrobienia w nich lewy, co nie jest abstrakcyjne, bo A8 w dziadku może stanowić dwa dojścia do stołu.
  3. W trefla – jeśli partner ma tylko asa, to umożliwiamy wyrobienie lewy (a nawet niepotrzebnej drugiej lewy) treflowej, do której będzie dojście po odatutowaniu. Zatem pozostało zagrać w:
  4. Kiera – zerwie to komunikację do lewy (lew) treflowych w przypadku, kiedy partner ma w nich asa

 

Cale rozdanie:

  KW1082

54

AKD3

92

 
D53

A8

10982

W1084

  A96

KDW10973

W

KD

  74

62

7654

A7653

 

 

PS.

                    Na Mistrzostwach Świata we Wrocławiu 2016 w kiera wyszedł Drijver, Gawryś, Nystrom, i Chinka Lu (już w drugiej lewie!!!).


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: