707. Michałki Nowaka 1

Opublikowano 26 maja 2019 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

  1. Warunkiem koniecznym dla realizacji kontraktu jest możliwość przynajmniej jednokrotnego zagrania pików przed oddaniem lewy atutowej. Wobec tego należy zagrać A tak wcześnie, jak to jest możliwe, to jest po zagraniu dwóch górnych kierów. W lewie czwartej należy zatem zagrać asa pik. Co dalej? Jeśli obaj obrońcy dołożą do koloru, wówczas głównym problemem rozgrywającego staje się wybór karty dla zrzutki przedostatniego trefla w lewie 6-tej. Mamy do wyboru zagranie po raz drugi w pika lub po raz trzeci w karo. Prawdopodobieństwo podziału 6-2 (17,1%) koloru 8-kartowego (tu kar) jest zdecydowanie większe od prawdopodobieństwa podziału 6-1 (6,8%) koloru 7-kartowego (tu pików), zatem zagranie K (druga runda koloru) jest bezpieczniejsze niż zagranie D (trzecia runda koloru). Którą kartę należy zagrać po wzięciu pierwszej lewy pikowej – drugiego pika, czy pierwsze karo? Otóż króla pik. Może się bowiem okazać, że trzy kiery są przy 6-ciu pikach i wtedy nie interesuje nas podział kar, tylko na piki usuwamy przegrywające trefle. Przewaga zagrania drugiego pika przed karami nie jest duża. W porównaniu do kolejności odwrotnej zyskujemy gdy skład ręki jednego z przeciwników (tego z dwoma kierami) jest 1-2-7-3 lub 1-2-8-2, natomiast tracimy przy zastaniu ręki o składzie 6-2-1-4.

Zagrożeniem dla kontraktu są podziały pików i kar odpowiednio 6-1 i 7-1. Przy ich zastaniu częstszym przypadkiem (łącznie)są układy 1-2-7-3 i 6-3-1-3 niż 1-3-7-2 i 6-2-1-4. Dlaczego? Bo w ręce zawierającej 7 kar są tylko 3 wolne miejsca gdyż pozostałe 10 jest zajętych (dochodzą 1 pik, dwa kiery – warunek konieczny). Natomiast ręka zawierająca  6 pików ma jeszcze 4 wolne miejsca, gdyż dopiero 9 jest zajętych (6 pików, 2 kiery i karo). Wynika z tego, że gdybyśmy po zagraniu asa pik nieprawidłowo zagrali następnie A, a nie K i gdyby obaj przeciwnicy dołożyli do koloru do obu asów, to i tak następnie należałoby zagrać K, a nie K.

Zatem prawidłowa kolejność zagrań jest A, AK, AK, AK, dowolna karta wygrywająca.

 


Ryszard Kiełczewski

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

  • Avatar
    Andrzej Knap
    4.06.2019 06:41:16

    Brakuje jednej karty w rece W.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Shortlink: