714. Co wybierasz?

Opublikowano 27 czerwca 2019 w kategoriach Rozgrywka .

  1. Co wybierasz?

 

Czy atutujemy dwukrotnie, potem wybór będzie łatwy? A może gramy na przebicie dwóch kar i szukanie lewy w kierach?

 

Grasz wysoki kontrakt po licytacji:

 

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
1 Pas 2 BA(1) Pas
3 Pas Pas
4 BA Pas (2) Pas
Pas Pas pas

 

  • forsing z fitem
  • Blackwood
  • 2 asy + dama pik

 

Wist (odmienny) 10-ka. Ręce twoje i dziadka:

 

AKW104

843

AK74

6

  D983

AW9

W5

AW53

 

Rozwiązanie:

  1. Przebicie dwóch kar w stole wymaga wzięcia jeszcze dodatkowej lewy kierowej, by zrealizować kontrakt. Wyrobienie lewy treflowej, co byłoby możliwe przy trzecim mariaszu, to szansa praktycznie nieistniejąca, po wiście w 10-kę.

Pozostają do rozważenia dwa sposoby rozgrywki:

Pierwszy polegający na zdobyciu dodatkowej lewy w kierach. By możliwe było wzięcie lewy kierowej musimy zastać układ z mariaszem, lub honorem z 10-ką przed asem. A i to nie gwarantuje sukcesu, bowiem przy całym mariaszu obrońca nie ma obowiązku podkładania figury, a my powinniśmy zagrać raczej na impas 10-ki przy figurze niż na całego mariasza. Z kolei bardzo dobry obrońca, mając figurę z 10-ką, położy figurę i znowu będziemy mieli palcówkę.

Druga szansa to dama karo przed waletem. Jeśli zastaniemy taki przypadek, to wygramy na pewno pod warunkiem, że atuty dzielą się 2-2. Jednak wcześniejsze sprawdzenie podziału atutów skaże nas na ponowne poszukiwanie lewy kierowej, jeśli nie podzielą się one równo. Przy tym sposobie rozgrywki potrzebne nam jest 7 lew atutowych. Czy jest inna droga, kiedy możemy wziąć tyle lew atutowych i wówczas dobre położenie damy karo zapewni nam wygranie kontraktu? A może na odwróconą rękę? Gramy tak – as trefl i przebitka trefla wysokim atutem (mniej dla bezpieczeństwa, bardziej dla zachowania komunikacji). Teraz karo do waleta. Jeśli jest to nasz dobry dzień N wskoczy damą i podegra kiery. Bijemy asem, przebijamy wysoko kolejnego trefla, wchodzimy waletem karo do stołu, przebijamy wysoko trefla (teraz już dla bezpieczeństwa) i gramy dwa razy atuty utrzymując się w ręce. Jeśli podzieliły się po 2, robimy claim. Jeśli nie, to wygramy w przypadku zastania trzech atutów przy 4-ch karach na jednej ręce.

Który sposób wybierasz?


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: