726. Defilada z efektownym zakończeniem…

Opublikowano 29 września 2019 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

726.Punktem wyjścia jest stwierdzenie, że N nie posiada króla trefl. Gdyby go bowiem posiadał, miałby prosty pierwszy wist – topem treflowym. Skoro tak to przy posiadanych 11 lewach z góry mamy szansę na lewę 12-tą w wyniku przymusu, w jakim znajdzie się N, który – przy założeniu jw. jest również posiadaczem króla pik i bardzo prawdopodobne, że w karach miał DW10(x..). Stawia go to w nieprzyjemnej sytuacji kiedy pociągniemy nasz peleton kierów. Bierzemy asem karo pozbywając się z ręki trefla i doprowadzamy do końcówki:

 

  KW

W10

A

 
D6

2

W9

  A73

K9

  984

K5

 

 

Teraz zagrywamy ostatniego kiera, co zmusi N do zrzucenia asa trefl (my ze stołu pika). Jednak zagranie teraz waleta trefl (przymus kartą wpustu – losing card squeeze – nazwany mało zręcznie w polskiej Encyklopedii Brydża wykorzystującym przymusem) wyegzekwuje kolejny przymus przeciwko N.

Całe rozdanie (wielokrotnie użyte w publikacjach w miesięczniku Brydż z różnymi fabułami i wykonawcami tego manewru):

 

  KW105

DW107

AD842

 
D6

AKDW9832

W96

  A73

1065

AK92

1073

  9842

74

86543

K5

 

Ryszard Kiełczewski

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • Avatar
  JACEK KOBYLEC
  21.10.2019 19:56:36

  Panie Ryszardzie chyba nie zrozumiałem problemu w tym przykładzie:
  < wygranie kontraktu 4 kier
  < zagranie na maksa
  Po wiście rozgrywający ma górą 11 lew na 100 %, czyli kontrakt + jedna nadróbka.
  Po co więc grać na przymus ? znajdzie się mnóstwo przykładów gdzie jest to konieczne ale w tym przykładu jest to sztuka dla sztuki.
  Zwracam uwagę, że obrońcy jeżeli nie są dyletantami to zorientują grę rozgrywającego na przymus i wystarczy jedno nie standartowe zagranie obrońcy – na ostatniego kier zrzutka waleta pik zamiast asa trefl i misterny plan się wali ( CHYBA ŻE ROZGRYWAJĄCY ZAJRZAŁ W KARTY ROZGRYWAJĄCYCH ).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: