580. Wódź na pokuszenie…

Opublikowano 30 października 2019 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

Rozkłady są jasne – partner miał 3 kiery, 3 trefle i 3 piki – te ostatnie prawdopodobnie z damą – to zostało mu miejsce na 4 karty w karach. Zatem rozgrywającemu pozostało też 3 kara. By wygrać grę bez naszej pomocy rozgrywający zaimpasuje naszą damę karo, bo to jest zagranie praktycznie zdeterminowane.   „Pomóżmy” mu zagrywając w podwójny renons treflem. Da mu to szansę wydublować w ręce kolor karowy, a wtedy będzie miał palcówkę jak rozegrać kara. Teraz wszystko zależy od tego, jakim graczem jest rozgrywający i jak oceni Twoje umiejętności. Całe rozdanie:

  A976

W72

KW104

72

 
W

10863

D7

KDW1064

  D103

954

A853

853

  K8542

AKD

962

A9

 

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • Waldemar Jaworski
  18.11.2019 13:06:04

  Koncepcja zagrania w trefla w podwojny renons wyglada fajnie, ale jest w podanym ukladzie „samobojem”. Jezeli rozgrywajacy przebije trefla na stole a z reki ma pozbyc sie blotki karo to co ma pozniej zagrac by dojsc do reki i probowac „trafic” karo? Bo zagranie teraz spod KW10x w karo chyba nie wchodzi w rachube… Tak wiec pozostanie zagranie w pika…….. i impas sam sie rozwiaze, bez znaczenia jaki poziom gry prezentuje rozgrywajacy. Pewnie w innym ukladzie (gdyby E mial odejscie kierem lub treflem) moglo by sie to udac ale w tym niestety to samoboj. Malo tego, W znajac caly uklad doskonale jest w stanie rozpoznac co sie stanie po zagraniu w trefla w podwojny renons (lub w 13 kiera, to bez znaczenia), wiec proponowalbym odrzucic to zagranie o kontrakt „sam sie wygra”. Jednak, zwlaszcza jesli bedziemy mieli do czynienia z lepszym rozgrywajacym,, mozemy sprobowac innego rozwiazania. To zagranie w male karo, spod Dx!! Postawmy sie na chwile w roli rozgrywajacego. Jesli rozpozna zrzutki i uklad, to moze dojsc do wniosku ze skald nie jest taki jak powyzej a raczej (W) 1-4-4-3 i (E) 3-3-2-5. Taki uklad jest bardziej prawdopodobnym rowniez w swietle licytacji, bo skrajnie W mialby szanse na jakas akcje, a jej nie zrobil (mala ale jakas szansa na to jest). Jezeli wlasnie taki bylby uklad, to mimo „zlego” pierwotnie polozenia kar tzn Axxx (W) i Dx (E) istnieje szansa na wygranie!.
  Po zagraniu przez W w karo, rozgrywajacy wklada K karo (!) i E nie moze oczywiscie dolozyc Damy. Teraz rozgrywajacy gra w pika a E zostaje wpuszczony i moze owszem sciagnac D karo ale za chwile musi zagrac w podwojny renons co daje rozgrywajacemy 10 lewe.
  Takie zagranie moze jest naiwne, ale czasem moze zadzialac. No i jest jakas szanse bo zagranie w trefla takiej szansy nie daje
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: