SZYBKOŚĆ, CZY PRECYZJA

Opublikowano 30 października 2019 w kategoriach Artykuły - felietony .

SZYBKOŚĆ, CZY PRECYZJA

Przed laty jeden z tematów poruszanych przez Szuriga brzmiał „szybkość, czy precyzja?” Nie chodziło o określenie, co jest lepsze, bo bywa tak, że lepsza jest szybkość, bywa, że precyzja. Właściwe zdefiniowanie okoliczności pozwala wybrać większościową taktykę w konkretnym rozdaniu.

Wyłapałem na BBO rozdanie, w którym szybkość była gwoździem do trumny posiadających przewagę siły i zamieściłem je w Świecie Brydża.

D104

AK6

64

AKD87

753

105

AW9753

43

W982

D9742

KD

65

AK6

W83

1082

W1092

 

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
1 Pas 1 BA
Pas ?

 

Obaj gracze N nie zadali sobie zbyt wiele trudu i zalicytowali bilansowe 3 BA. Zjechało 6 kar, chociaż tylko na jednym stole. Na drugim stole bowiem wistująca wzgardziła dobrą radą – „masz czwartą najlepszą, wistuj w czwartą najlepszą”. Jest to jednak tylko kwiatek do kożucha. Kożuchem jest jak w niespecjalnie wyszukany sposób uniknąć zagrania kompromitującego kontraktu.

Moja propozycja była taka:

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
1 Pas 1 BA
Pas 2 (1) Pas 3
Pas ?

 

  1. 15+ PC 5+ trefli

Jesteśmy w sytuacji, w której nieznane są wartości (stopery do BA) w aż trzech kolorach. En passant sprawy nie rozwiązuje. Co bowiem zrozumie partner po naszych 3? Że mamy stopera w kierach, a nie mamy w pikach? Podobnie po 3 – mamy stopera w pikach, na pewno nie mamy w kierach. A co z karami?

W tej sytuacji, (kiedy szukamy stoperów w trzech kolorach) przepraszamy się z wywiadem bezatutowym i licytujemy brak stopera wskazując to od dołu. Partner nie mając stopera w kolorze wywiadu powraca na trefle, mając stopera licytuje en passant w jednym z pozostałych dwóch kolorów, licytuje 3 BA mając zatrzymania w pozostałych dwóch farbach.

Moja propozycja spotkała się z ostrą krytyką WK 18/2, który jako narzędzi krytyki użył techniki AJAK, zmieniając w rozdaniu ręce obrońców. Nie ustosunkował się natomiast do meritum i chyba jakiś niepokój w środku go męczył, bo dla zmiękczenia krytyki określił się (słusznie), jako mój przyjaciel.

Podobny przypadek zamieszczono na forum bridge:

Ręce N i S

AKD54

9754

A10

63

W

KD6

97

KDW10952

 

Licytacja?

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
1 Pas 2 (1)
Pas 2 Pas 3
Pas 3 BA Pas Pas
pas

 

Wist w karo. Wynik bez dwóch (4 kara, as trefl i as kier).

Moją wątpliwość budzi apodyktyczne 3 BA gracza N. Zatrzymanie w karo to on miał, ale tylko jedno. W dodatku krótkim asem pozbawiającym możliwości stosownego manewru przepuszczenia. A na jednym zatrzymaniu to trzeba zazwyczaj, oprócz zatrzymania, mieć gotowe 8 lew, żeby wygrać 3 BA. Co innego jak jest więcej zatrzymań. W rozdaniu moja propozycja jest:

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
1 Pas 2 (1)
Pas 2 Pas 3
Pas 3(1)

 

  1. Czwarty kolor

Nie trzeba być orłem brydżowym, by po takiej akcji partnera mając do wyboru końcówkę 4 i 5 wybrać tę drugą z ręką S.

Tymczasem jak to między nami Polakami (i Polkami) dyskusja zogniskowała się wokół tego, czy licytujący 2 miał kartę na GF, czy nie. Większościowa konkluzja brzmiała:

Przegrywamy 3 BA? Życie…


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: