648. Właściwy moment…

Opublikowano 30 stycznia 2021 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

Jeśli Twój partner wistuje w sposób zdyscyplinowany kasując lewy treflowe od dołu, to może chce Ci coś przekazać taką kolejnością zagrań? Jest to zagranie lavinthalowe – gdyby partner miał stosowne wartości kierowe to mógłby zgrywać trefle z góry, lub w kolejności dama – as. Zatem partner sygnalizuje wartości karowe i skoro tak, to powinieneś powstrzymać się od małpiego odruchu usuwania krótszego koloru. Wszak nie przybędzie Ci od tego lew atutowych, które należą Ci się w sposób naturalny, co najmniej dwie. Zachowaj kara na komunikację, zrzucaj kiery. Całe rozdanie:

 

  2

D 9 8 3

D 6 5 2

W 9 7 2

 
10 9 7 6 5 3

A 7 6 4

9 4

6

  4

W 10 5 2

K W 3

A K D 4 3

  A K D W 8

K

A 10 8 7

10 8 5

 

 

Po zrzuceniu kara dalsza gra potoczyła się następująco:

 

Partner zdjął jeszcze asa trefl, na którego usunąłeś ostatnie karo. Partner kontynuował trefle po raz czwarty. Rozgrywający usunął z ręki króla kier – przebiłeś od biorącego atuta i odepchnąłeś się 10-ką. Rozgrywający wziął asem pik i sprawdził piki po raz drugi. Kiedy przekonał się jak się sprawy macają zgrał pozostałe topy pikowe i wpuścił Cię na 9. Zagrałeś asa kier, który wziął i kontynuowałeś kiery. Rozgrywający pobrał damą w stole i wpuścił partnera kierem, a ten musiał na końcu wychodzić spod króla karo. Bez jednej nie było sukcesem. A po zachowaniu komunikacyjnych kar wykreowanie jeszcze jednej lewy wpadkowej nie byłoby specjalnie trudne.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: