816. Gimnastyka akrobatyczna…

Opublikowano 26 sierpnia 2021 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

816. Kontrakt byłby dużo łatwiejszy do rozgrywania, gdyby do stołu było więcej dojść. A przydałoby się, co najmniej trzy, by impasować króla pik i figury treflowe. A mamy zaledwie jedno, więc z czegoś trzeba zrezygnować. W zaistniałej sytuacji wydaje się, że trzeba zgadnąć, czy zagrać na to, że król pik jest drugi w impasie, czy na to, że cały mariasz trefl leży pod asem, czy zgadnąć pozycję treflową (gdzie jest druga figura i zagrać stosownie). A może wykreować drugie dojście do stołu? A jeżeli, to jak? Szansą na stworzenie drugiego dojścia jest konfiguracja w pikach K9, lub druga 9-ka. Stracić tę szansę możesz już w drugiej lewie, jeśli nie przebijesz kara wyższym pikiem. Następnym zagraniem jest as pik. Spada 9-ka więc kontynuujesz figurką pik Po wzięciu królem pik obrońcy oczywiście kontynuują karo. Przebijasz wysokim pikiem. Nie możesz oczywiście odebrać ostatniego atuta przed częściowym rozwiązaniem trefli. Wchodzisz królem kier do stołu i zagrywasz trefla do 8-ki. N bierze figurą i może nie ma już kar, a może przestrach przed zagraniem w podwójny renons uniemożliwi mu śmiertelne zagranie po raz czwarty w karo. Najprawdopodobniej zagra w kiera. Teraz dopiero odbierasz ostatniego atuta przeciwnikom, przy okazji wchodząc w stół i zagraniem 10-ki trefl impasujesz pozostałą figurę trefl u S. Całe rozdanie:

 

  K9

D1098

KDW74

D3

 
ADW106

A4

10

AW986

  853

KW65

532

1042

  742

732

A986

K75

 

Rozgrywał na BBO nasz rodak mieszkający w Niemczech Piotr Kazub i zrealizował kontrakt w wyniku zaniechania zagrania po raz czwarty w karo. Na drugim stole przegrano 3 pik bez jednej po przebiciu drugiego kara małym i nie trafieniu pozycji treflowej.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: