Artykuł A MOŻE TAK

Opublikowano 23 października 2021 w kategoriach Artykuły - felietony .

                                       A MOŻE TAK?

Parę ładnych lat temu po moim otwarciu 1 BA partner otrzymał rękę:

W3

9

KD874

AD932

 

Dawno minęły czasy Staymana rozkładowego, tliła się jeszcze konwencja 5-4-3-1. Z niej postanowił skorzystać mój młody partner i zalicytował 3 , co oznaczało układ 3-1-4-5 lub 3-1-5-4.

Posiadałem:

D7

AKW5

A1032

  K54

Wydawało mi się, że wygranie 3 BA będzie bardziej prawdopodobne niż 5 . Brutalni przeciwnicy ściągnęli piki. Szczęśliwie tylko 5, tym niemniej możliwość wygrania w łatwy sposób innej końcówki rokowała stratę 12 impów w meczu. Wprawdzie straty nie było, bo przeciwnicy również nie posiadali narzędzi do właściwego zreferowania rozdania w licytacji, ale stracona została okazja do poważnego zysku.

Zrodziła mi się wtedy myśl dość prosta – skoro skoki w 3 lub 3 po otwarciu 1 BA nie doczekały się zadowalającego rozwiązania (np. 6-kartowy kolor z dwoma z trzech najstarszych honorów jakoś za rzadko chciał przychodzić, a inne znaczenia, takie jak silne, na bardzo dobrym kolorze odrzucono już dawno dla uczczenia zakończenia II wojny światowej), to może problem rozwiązać następująco: odzywce 3 przyporządkować znaczenie 5-5 na kolorach młodszych, po której to odzywce zatrzymujemy się w kontrakcie 3 lub 3 , natomiast odzywka 3 niech oznacza taką samą rękę w sile minimum inwitującej, z granicą bezpieczeństwa, na jakiej można się będzie zatrzymać po takiej odpowiedzi – 4 w jeden z kolorów młodszych, jeśli stwierdzi się brak zatrzymania (lub bardzo iluzoryczne zatrzymanie) w jednym z kolorów starszych.

Pamiętam, że partner zgodził się z marszu na takie rozwiązanie, ale świnia Piatnik nie chciał nas wynagrodzić stosownym rozdaniem z marszu.

Niedawno obejrzałem rozdanie, gdzie WE otrzymali takie ręce:

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
       

 

AK7

1074

KD73

A7

  84

85

A10854

KD82

 

Na obu stołach nie było innego pomysłu na licytację jak 1 BA – 3 BA. Zjeżdżało 6 kierów. Arcymistrzowski remis – można powiedzieć.

Zastosowanie zaproponowanego rozwiązania jak widać może funkcjonować także w układach 5-4-2-2 na kolorach młodszych. Jedyne niebezpieczeństwo w tym ostatnim przypadku to możliwość wylądowania w kontrakcie na 7 atutach. Można go uniknąć ograniczając takie odpowiedzi do układów z dłuższymi treflami, czyli 2-2-4-5. wtedy co najwyżej od czasu do czasu zagramy na 7 atutach rozłożonych 4-3 zamiast 5-2.

Po przyjęciu takiego gadżetu nie musimy rezygnować z konwencji 5-4-3-1, więc jego wprowadzenie nie wymaga rewolucji w systemie.

Można spróbować – smacznego!


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • karbinol
  8.11.2021 15:05:28

  Witam
  My z partnerem mamy rozwiązanie W licytacji 1nt-2 karo jest alertowane jako transfer na kiery lub mocne na młodych. Po odpowiedzi otwierającego 2 kier, 2 piki oznacza właśnie mocne na młodych. Dalsza-sforsowana- licytacja jest naturalna lub np pytanie 2 nt o dłuższy kolor itp.
  Proszę o opinię.
  Krzysztof

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: