Dwie perełki

Opublikowano 31 marca 2022 w kategoriach Artykuły - felietony .

Dwie perełki

Mistrzostwa Świata Teamów Juniorów Młodszych, Taicang (Chiny) 2012. Mecz Łotwa – Polska.

Rozdanie 9, WE po, dealer N

K42

AW982

K5

953

AW7

4

AW763

D642

D1083

K103

D4

AK108

965

D765

10982

W2

 

Na obu stołach N otwierał 1 . Łotysz wszedł z ręką E 1 i Łotysze zalicytowali znakomity w tym układzie kontrakt 4 . Terszak z ręką E wszedł 1 BA, a Łosiewicz po skoku S w 3 zapowiedział 3 BA. Wist poszedł w 5-kę. N zabił asem i kontynuował kiera. Andrzej wziął królem i zagrał trzy razy trefle górnymi honorami z utrzymaniem się w ręce. Teraz zagrał w 10-kę. S wziął tę lewę damą, ale nie podegrał żadnego koloru szpiczastego (/), tylko wpuścił partnera kierem. Terszak pozbył się z dziadka waleta pik, a z ręki damy karo na ostatniego kiera. Doszło do końcówki:

 

K42

K5

A7

-

AW

6

D108

4

10

nieistotne

 

Niedoświadczony zawodnik z pozycji N wyszedł „bezpiecznie” wg. niego w tej końcówce pikiem. Rozgrywający wziął lewę damą, zagrał pika do asa i powrotem treflowym do ręki zdusił w przymusie obrońcę na pozycji N. Trafienie zagrania po otwarciu licytacji przez N nie stanowiłoby problemu dla Andrzeja, ale N w trzykartowej końcówce wyrzucił króla pik, więc 10 wyświeżyła się jak „inspektowa truskawka”- że zacytuję klasyka brydżowych felietonów z lat 60-tych i 70-tych.

Oczywiście rezygnacja z lewy karowej w końcówce 5-kartowej i zagranie w ten kolor obkładało kontrakt, ale N – będący jeszcze na etapie myślenia fragmentem rozdania – nie był w stanie tego dostrzec. Nie umniejsza to w niczym przytomnego zachowania Andrzeja Terszaka i stworzenia przeciwnikom okazji do popełnienia błędów.

 

Rozdanie 13, obie po, dealer N

 

A96

W9

D85

AD943

W874

82

AK97632

KD1053

K1063

4

1085

2

AD754

W10

KW762

 

 

 

W N E S
Łosiewicz nazwisko Terszak nazwisko
1 (1) 1 Ktr
4 (2) Pas 4 Ktr
Pas Pas pas

 

  1. Lepszy młodszy
  2. Kolor + fit

 

S zaatakował TT 6. Terszak zrzucił ze stołu kiera(!). GIB natychmiast orzekł, że kontrakt chodzi. N podegrał kiery waletem, na którego posypały się król i as. S – mając nadzieję na 10-kę kier u partnera i nie będąc pewnym położenia damy trefl, kontynuował kierem. Andrzej przepuścił do 10-ki zachowując nienadwerężone atuty w stole. Teraz zagrał króla pik, który został przepuszczony, więc rozgrywający zabrał się za kara grając króla i przebijając blotkę dla bezpieczeństwa damą. Teraz pik do waleta. N zabił asem i zagrał trefla, ale teraz Andrzej paradował karami pozostałą w ręce N 9-kę pik.

Na drugim stole Łotysze zapędzili się aż w 5 PP z kontrą. Rozgrywający wykazał się znacznie mniejszą zręcznością i wpadł aż bez 3 za 800. Dało to polskiej drużynie 17 imp i zrównoważyło taką samą 17-kę dla Łotyszy z rozdania 3, w którym Łosiewicz nie trafił rozgrywki trefli na szlema karowego. Zagrał na ekspas, a wygrywał impas. Rozdanie było nieprzychylne dla Polaków, bowiem piki podzieliły się 5-2 (30,5%), a nie 4-3 (62,2%). Pech polegał jeszcze na tym, że Igor przeprowadził rozgrywkę, która ujawniła dłuższe trefle u gracza, przeciwko któremu można było ekspasować króla trefl. Ten jednakże ulokował się w członie krótszym.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: