709. Z właściwej strony…

Opublikowano 12 czerwca 2022 w kategoriach Wist .

  1. Z właściwej strony…

 

Mecz, NS po, licytacja:

 

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
    1 BA Pas
2 Pas 2 Pas
4 Pas Pas pas

 

Zawistowałeś asem trefl.  Ręce Twoje (S) i dziadka (W):

 

 

 
D7

A865

A63

W843

 

  108

10

K542

AK7652

 

 

Partner dołożył 6. Jak wistujesz dalej?

 

Rozwiązanie:

 

Czytelnicy polskich publikacji brydżowych zapewne znają znaczenie szóstek Cichonia lub Kupnickiego. Ta ostatnia mówi – partnerze broń się sam. Idea wywodzi się z tego, że 6-ka jest dokładnie środkową blotką i jako taka zazwyczaj nie jest łatwa do odczytania w kontekście „mała, czy duża”, przekładane na „zachęta lub zniechęta”. Odczytać to należy, jako fakt, że partner nie ma koloru, do zagrania w który mógłby zachęcić. A my co możemy mu zamarkować? Kara!. Być może zagranie w kara z ręki partnera pozwoli otworzyć nam lewę w tym kolorze. Zatem powinniśmy dopuścić partnera przebitką, by to on rozpoczynał kolor karowy. By zagranie w ten kolor przyniosło nam lewę, partner musi posiadać w nim stosowne wartości. Na to nie mamy wpływu, ale każda inna koncepcja wygląda przy niej jak mysz przy słoniu. Nie możemy jednak zgrywać króla trefl, bo to forsownie doprowadzi do wyrobienia waleta w tym kolorze przeciwnikom. Należy więc zagrać w najmniejszego trefla. Jeśli rozdanie wygląda tak:

 

  K96532

W94

W1097

 
D7

A865

A63

W843

  AW4

KD732

D8

D109

  108

10

K542

AK7652

 

 

…to partner po przebiciu podegra damę karo i skompletujemy 4 lewy w obronie.

Tak bronił Brad Moss z Davidem Berkovitzem  w meczu przeciwko Holandii.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: