711. Nie nawinąć się…

Opublikowano 12 czerwca 2022 w kategoriach Wist .

  1. Nie nawinąć się…

 

NS po, rozd. N, licytacja:

 

W N E S
nazwisko nazwisko nazwisko nazwisko
  Pas 1 Pas
1 BA Pas 3 Pas
2 Pas Pas pas

 

Zawistowałeś oczywiście asem trefl. Ręce Twoje (S) i dziadka (W):

 

 

 

 

 

 
1062

A7

964

D9874

 

  A95

DW84

8

AK632

 

 

Od partnera 10, od rozgrywającego 5. Jak się bronisz dalej?

 

Zagranie króla trefl grozi wyrobieniem trzech lew treflowych. Wprawdzie wykorzystanie ich wszystkich jest mało prawdopodobne, ale wyrobienie tylko jednej (damy) może być kosztowne. Zagranie w karo – drugi kolor rozgrywającego od lat uznawane jest jako sabotaż. Pozostał wybór pomiędzy pikami i kierami. Zagranie spod asa pik wygląda dużo mniej atrakcyjnie niż zagranie w kiera. Wprawdzie to ostatnie też grozi strata lewy, ale jak zastaniemy u partnera 10-kę będzie bardzo dobrym zagraniem. Graj w małego kiera. Partner dokłada wymarzoną 10-kę, rozgrywający bierze królem, kontynuuje kiera do asa i podgrywa karo do 10-ki. Następnie gra króla pik. Bijesz asem, zgrywasz lewy kierowe  i podgrywasz 10-kę pik swoją 9-ką. Rozgrywajaćy bierze damą i wpuszcza naszego partnera pikiem, ale on ma jeszcze jednego dobrego pika na odejście. Rozgrywający musi oddać jeszcze karo. Tak bronili Brogeland i Nibo – norwescy internacjonałowie.

 

Całe rozdanie:

 

  W874

103

KW753

W10

 
1062

A7

964

D9874

  KD3

K9652

AD102

5

  A95

DW84

8

AK632

 

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: