761. W poszukiwaniu drogowskazów…

Opublikowano 3 września 2023 w kategoriach Wist .

  1. W poszukiwaniu drogowskazów…

Turniej na maksy, rozd. S. licytacja prosta:

W N E S
    Pas
Pas Pas 1 Pas
1 BA Pas 3 BA Pas
Pas pas    

 

Wist 3, 4,8,10. Ręce Twoje (W) i dziadka (E):

AK4

W94

W1072

874

  108

AK

AK54

KD962

 

Zagrałeś 4, od N 10, z dziadka dama, która wzięła lewę. Trafnie założyłeś, że N miał drugiego asa trefl i grając blotką wyrobiłeś sobie pozostałe lewy w treflach, bo as rzeczywiście ukazał się u N. Masz więc w tej chwili już 11 lew (4 treflowe, 3 karowe i po dwie w starszych kolorach). Turniej jest na maksy i ponieważ zaistniała reguła N minus 1 (N – liczba lew pożądanych) może zachodzić jakiś przymus. Na razie wiesz, że kara zatrzymuje N, który w momencie wistu miał w nich czwartą damę, o czym świadczy przebieg pierwszej lewy. Zatem S miał w karach singla i z rozgrywki trefli wiadomo, że miał a nich trzy karty. Na pozostałe kolory miał więc wolnych 9 „szufladek”. Z kolei N pokazał 4 karty w karach i dwie w treflach, zatem na starsze kolory pozostało mu 7 wolnych miejsc. Wyliczenie te są potrzebne do trafnego odgadnięcia, na jaki przymus zagrać. Jeśli bowiem damę kier umiejscowimy w ręce S, to trzeba zagrać na podwójny przymus pikowo-kierowy u S i pikowo-karowy u N. Doprowadzamy do końcówki:

  h62

x

D96

 
AK4

W9

W7

  108

K

AK5

9

  hxxx

Dxx

 

 

Na fortę trefl S zrzuca pika, my karo i N kiera. Zagrany teraz król kier wymusza pozbycie się pika z ręki N. Teraz starsze kolory zatrzymuje tylko S, a nasze groźby w tych kolorach są położone za nim. Zgranie teraz dwóch kar przymusza rękę S, który będąc zmuszony trzymać damę kier, musi pozbyć się pików.

Jeśli jednak umiejscowimy damę kier w ręce N, to możemy wyegzekwować prosty przymus kierowo-karowy przeciwko jego ręce. W końcówce:

  ?

D

D96

 
AK

W

W72

  108

AK5

 

 

 

Zgranie dwóch pików egzekwuje przymus na czerwone kolory w ręce N.

Na który przymus zatem należy zagrać? Odpowiedź na to pytanie wynika z rozliczenie rąk NS już po trzeciej lewie. Skoro w ręce S jest o dwie wolne „szufladki” więcej, to w jego ręce należy umiejscowić damę kier i zgrać na podwójny przymus.

Cale rozdanie z mistrzostw Polski par, które z powodu skrócenia rozgrywki wywołało mały spór na forumbridge.

 

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: