KŁOPOTY Z BLACKWOODEM?
Opublikowano 26 sierpnia 2018 w kategoriach Artykuły - felietony .
KŁOPOTY Z BLACKWOODEM?
Na forum bridge poskarżył się jeden z uczestników na przegrane rozdanie z rękami:
♠ KDW10
♥ 4 ♦ AK864 ♣ W76 |
♠ 874
♥ KW5 ♦ 5 ♣ AKD954 |
Licytacja:
W N E S
gracz 1 gracz 2 gracz 3 gracz 4
1 ♦ pas 2 ♣ pas
2 ♠ pas 3 ♣ pas
4 ♣ pas 4 BA( ?) pas
5 ♦(1 as) pas 6 ♣ (akt rozpaczy)
Rozdanie zostało początkowo zaprezentowane jako problem z ręki E po rewersie 2 ♠. Nie będę cytował wypowiedzi z forum, byłem jedynym, który zaproponował 2 BA, jako odzywkę mającą na celu ujawnienie w miarę do końca składu ręki W. Bowiem ewentualny singleton trefl w ręce partnera powinien natychmiast ostudzić nasze aspiracje. Pełny fit treflowy natomiast wręcz przeciwnie. Dalsza licytacja według mnie powinna przebiegać tak:
W N E S
gracz 1 gracz 2 gracz 3 gracz 4
1 ♦ pas 2 ♣ pas
2 ♠ pas 2 BA pas
3 ♣ pas 4 ♣(1) pas
4 ♦ pas 4 ♥(2) pas
4 ♠ pas 5 ♣
- wezwanie do cue bidu
- cue bid/last train
Wątpliwości może budzić cue bid 4 ♥ z króla do singla partnera. Ale to nie powinno być rozumiane jako cue bid, ale jako last train – przygotowanie decyzji, który z partnerów powinien zastosować Blackwooda.
Tu trzeba przypomnieć uzupełniającą uwagę dotyczącą stosowania Blackwooda – o asy przy uzgodnionych treflach może zapytać ten z partnerów, który ma co najmniej dwa asy, zaś przy uzgodnionych karach – ten, który ma przynajmniej jednego.
Teraz, kiedy asów pojawiło się 5, reguła ta powinna być zaktualizowana do wymogów – przy uzgodnionych treflach o liczbę asów może zapytać ten zawodnik, który posiada ich przynajmniej trzy, a przy uzgodnionych karach ten, który ma co najmniej dwa.
Tak więc w tym rozdaniu – mimo iż formalnie Blackwooda mógł zastosować zarówno W jak i E, to uniknięcie tego powinno obu partnerom wyjaśnić, że żaden z nich nie spełnia warunków, by zastosować Blackwooda. Stąd finalne 5♣ mimo aż trzech (w rzeczywistości dwóch – 4♥ wyjaśnione wyżej) cue bidów.
Komentarze