Wpuszczony przed wistem

Opublikowano 29 listopada 2011 w kategoriach Wist .

225. Wpuszczony przed wistem  

 

Obie przed

 

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

 

 

1

Pas

2

Pas

2 BA

Pas

3 BA

Pas

Pas

pas

 

 

 

 

Najatrakcyjniejszy wist w piki odebrała ci licytacja. Wistowanie z kolorów bardzo krótkich jest też niepolecalne. Pozostało zło konieczne – wist w kiera – 2-ka…Ręce twoje i dziadka:

 

 

 

 

 

D

D7654

A532

K85

 

K108432

A932

W

A10

 

 

 

 

 

Do lewy kierowej partner dołożył waleta a rozgrywający króla i zagrał blotkę pik.

 


 

Rozwiązanie:

 

W świetle licytacji nieprawdopodobnym jest, by partner miał asa pik więc przepuszczanie przysporzy nam więcej kłopotów niż zabicie królem. Partner nie ma wiele, więc musimy się bronić sami i chodzi o to, by się nie nawinąć. Odpycham się waletem karo. Rozgrywający bierze królem w ręce, zgrywa asa pik i po przekonaniu się jak dzieli się ten kolor wychodzi w 10-kę kier.

Zabicie asem znowu skaże cię na kolejne wyjście. Rozgrywający powinien mieć tylko dwa kiery, więc się utrzyma i będzie musiał coś zagrać. Lewa na asa kier nam nie ucieknie, zresztą rzecz nie w tym ile my mamy lew do wzięcia, a ile ma rozgrywający.  A tu się można doliczyć dwóch pikowych, dwóch kierowych, trzech karowych i jednego trefla. Naszą nadzieją jest posiadanie przez partnera damy trefl. Zatem przepuszczamy kiera. Rozgrywający gra trefla. Nie można przepuścić, bo wtedy na pewno znajdziemy się na wpustce – bijemy asem i odchodzimy treflem. Rozgrywający przepuszcza, ale partner bierze damą i gra trefla. Rozgrywającemu pozostało 8 lew, bowiem całe rozdanie wyglądało następująco:

 

 

D

D7654

A532

K85

 

K108432

A932

W

A10

 

6

W8

109764

D9432

 

AW975

K10

KD8

W76

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: