Problem 75

Opublikowano 31 stycznia 2011 w kategoriach Krok po kroku .

Problem 75

NAJPIERW PIERWSZY KOLORW meczu licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

 

Pas

Pas

1*

Pas

1

Pas

2 BA

Pas

Pas

Pas

3 BA

Pas

Pas

Pas

 

 

 

 

* otwarcie z NS – do 21 PC

 

Partner wyszedł w 5-kę. Zanim zaczniesz się cieszyć, że macie obiecujące źródło lew, spróbuj rozszyfrować, z jakiej konfiguracji wyszedł partner. Ręce Twoje (E) i dziadka:

 

 

W7

D9753

W10

K1075

 

 

109863

AW102

3

W96

 

 

 

Rozgrywający położył ze stołu blotkę i pobił twoją 8-kę damą.

 

Pytanie 1: Co ma partner w pikach?

 

Czy jesteś w stanie „wyrysować” sobie w wyobraźni następujące układy koloru, z których mógł wyjść partner?

 

  1. AK54
  2. A42
  3. K42
  4. 542

 

Myślę, że nie jest to zadanie ponad twoje siły.

 

Pytanie 2: Czy partner lubi wychodzić z konfiguracji AK54 czwartą najlepszą?

 

Jeżeli nie, to taki układ możesz wykluczyć z dużym prawdopodobieństwem. Ponadto argumentem przeciwko takiemu rozkładowi jest to, że rozgrywający słysząc, że jego partner ma 9 kart (rzadko 8) w kolorach „okrągłych” nie paliłby się do grania 3 BA z drugą damą pik.

 

Pytanie 3: Czy partner lubi wychodzić spod trzeciego asa przeciwko kontraktowi w BA?

Jeżeli zdarza się to bardzo rzadko, to również możesz założyć, że nie jest to ten szczególny przypadek, choć nie możesz go wykluczyć całkowicie.

 

Pytanie 4: Czy rozgrywający mógł postawić waleta pik w przypadku wistu spod asa lub króla?

 

Mógł, jak najbardziej. Nie jest to stuprocentowa przesłanka, ale możliwość takiego zagrania jest argumentem za tym, że partner nie posiadał wymienionych konfiguracji.

 

Pytanie 5: Co musiał zrobić rozgrywający w przypadku wistu z 542?

 

Musiał zagrać tak jak zagrał. Położenie waleta i zabicie go damą w ręce bardziej zaalarmowałoby obrońców, niż zagranie wykonane w rzeczywistości.

 

W drugiej lewie rozgrywający zagrał karo do waleta, który wziął. Partner dołożył 4-kę (wist odmienny) i kontynuował karo ze stołu.

 

Pytanie 6: Jak leżą kara?

Z licytacji i dołożenia małej karty przez partnera możemy z dużą pewnością wydedukować, że rozgrywający ma 6 kart w karach.

 

Pytanie 7: Czy partner ma figurę karo? 

Jest to bardzo prawdopodobne, choć żadnej pewności nie ma. Prawie na pewno jednak nie ma dwóch.

 

Pytanie 8: W świetle rozważań nad rozkładem pierwszego koloru (pików) gdzie powinniśmy upatrywać szans na położenie kontraktu?

 

Nie w treflach z powodów oczywistych. Nie w pikach, chociaż tego koloru nie musimy tak całkiem wykluczać. Największe szanse oferuje kolor kierowy. Do tego potrzebny jest u partnera trzeci król i figura karo. To mniej niż AK w pikach.

 

Pytanie 9: Jak możemy zasygnalizować partnerowi nasze walory kierowe?

 

Zwyczajnie – za pomocą zrzutki krakowskiej. Najlepiej do tego celu posłuży 10-ka. Markowanie kierów za pomocą 6-ki trefl jest niebezpieczne i mało czytelne. Zrzucenie pika nie pozbawia nas możliwości obłożenia przez ten kolor w przypadku, gdyby jednak partner wyszedł z czterech pików AK54 i posiadał kontrolę karową – wtedy zawsze weźmiemy 3 piki, karo i kiera. Ewentualna strata jednej lewy jest mniej ważna od możliwości wskazania drogi do sukcesu obrony.

 

Całe rozdanie:

 

 

W7

D9753

W10

K1075

 

542

K64

D874

D83

 

109863

AW102

3

W96

 

AKD

8

AK9652

A42

 

 

Komentarz:

W rozgrywkach I ligi obaj obrońcy na pozycji E dołożyli do drugiego kara 2-kę(??) i kontrakt został wypuszczony z nadróbką.

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: