Problem 80
Opublikowano 25 września 2011 w kategoriach Krok po kroku .
KROK PO KROKU
Po otwarciu 1 BA i transferze rozgrywasz kontrakt 4 ♥ z ręki W. LHO zawistował odmiennie ♠ 3-ką.
♠ AD7 ♥ 863 ♦ AD54 ♣ A92 |
|
♠ W92 ♥ KW1052 ♦ 7 ♣ K1043 |
Na blotkę ze stołu RHO dokłada 8-kę. Wziąłeś damą i zagrałeś kiera do 10-ki. RHO pobrał tę lewę asem i zagrał w 6-kę karo.
Jaką masz wizję rozdania?
Problem z kierami został częściowo pomyślnie rozwiązany. Jeśli przy tym ten kolor się podzieli, to do wygrania kontraktu pozostanie już tylko przychylny podział trefli, lub trafne rozwiązanie tego koloru.
A czy upatrujesz możliwości wzięcia dodatkowej lewy w kolorach szpiczastych(♠/♦)?
W karach i owszem, ale w pikach nie ma na to szans…
Dlaczego?
Bo król jest po prawej stronie…
Skąd to wiesz?
Bo gdyby było inaczej, naturalnym zagraniem RHO byłby pik. Zagranie 6-ką w karach nie wnosi żadnej informacji co do położenia króla w tym kolorze, ale byłoby niepotrzebną lekkomyślnością wykonanie impasu, co od razu w przypadku niepowodzenia zepsułoby nadzieje po powodzeniu w kierach. Biję asem – E dokłada 8-kę – i gram kiera do waleta. Wziął, ale RHO nie dołożył do koloru wyrzucając PP 5-kę. Wskazuje to – włącznie z pierwszym wistem – na rozkład pików 5-2 z długością u RHO. Zwykle bowiem przy niedokładaniu do koloru pozbywamy się kart z koloru najdłuższego, bo to jest zazwyczaj najbezpieczniejsze.
Co ci daje taka informacja?
Daje mi szanse na zagranie na wpustkę. Zgrywam asa pik i gram kiera do króla – RHO dokłada 2-kę karo – i następnego kiera, na którego RHO dokłada ♦ 9-kę. Wyjaśnia to praktycznie rozkład kar – 962 u RHO i reszta – czyli KW1083 u LHO. Tenże po wzięciu damą kier zagrywa damą trefl. Rysuje się perspektywa nieoddania lewy w tym kolorze. Potwierdza też diagnozę odnośnie rozkładu kar – LHO nie może w nie zagrać, bo wie, że wyrobi mi damę, na którą zrzucę pika.
Jak rozegrasz trefle?
Mam dostatecznie dużo przesłanek, by rozegrać je trafnie. Niezależnie od prawdopodobieństwa a priori, które wykazuje zaledwie 25%, by posiadaczem damy z waletem był właśnie przeciwnik z lewej, to mając taką konfigurację mógłby zamiast z dubletona pik wyjść w damę trefl. Ponadto mając jednak DW w tym kolorze mógłby w tej fazie wyjść zarówno damą jak i waletem (z psychologicznego punktu widzenia częściej gracze zagrywają w takiej sytuacji waletem, choć na najwyższym poziomie gracze zagrywają losowo). Mówi o tym prawo ograniczonego wyboru. Łącznie te przesłanki każą mi zabić królem trefl i wykonać impas waleta 9-ką. Udało się! Teraz już wygrałem…
Zaraz, zaraz, na razie doliczyłem się 9 lew, a trefle nie muszą się dzielić…
Sprawdzimy to w stosownej chwili – na razie gram w karo 4-ką z intencją wpuszczenia LHO. Po wzięciu lewy będzie musiał mi dać lewę na damę karo, lub – jeśli ma jeszcze trefla, to ten kolor się dzieli i dostarczy mi brakującą lewę. Ale E dokłada ♦ 3-kę „kompletując” dokładanie ilościówki. Ja wyrzucam pika. 4-ka karo bierze lewę!
Przeciwnicy grali z tobą w kierki?
Jeden z przeciwników. Ten, który wyrzucił 9-kę karo. Gdyby ją zachował uchroniłby partnera przed wpustką. LHO w tej końcówce był bezradny. Całe rozdanie:
|
♠ 63 ♥ D974 ♦ KW1083 ♣ D7 |
|
♠ AD7 ♥ 863 ♦ AD54 ♣ A92 |
|
♠ W92 ♥ KW1052 ♦ 7 ♣ K1043 |
|
♠ K10854 ♥ A ♦ 962 ♣ W865 |
|
Rozgrywającym był znakomity technik Marcin Leśniewski trenujący na BBO z przed Mistrzostwami Europy Par.
Komentarze