102. Zadanie niełatwe, ale…

Opublikowano 31 lipca 2013 w kategoriach Krok po kroku .

102. Zadanie niełatwe, ale…

 

W założeniach obie po licytowano:

 

W

N

E

S

nazwisko

nazwisko

nazwisko

nazwisko

2 (1)

4

4 BA

Pas

6

Pas

Pas

pas

 

1) krup, naturalne, forsujące na jedno okrążenie (przynajmniej)

 

Wist 10-ka, ręce twoje i dziadka:

 

AK6

ADW10987

AK10

 

AD6

753

5432

874

 

Mało przydatne wartości przyłożył ci partner…

 

Ale ma fit i nie jestem pozbawiony szans wygrania.

 

Wygląda, że nawet jak spada król karo, to są dwie lewy do oddania – w kierach i treflach…

 

Tak to wygląda na oko, ale są jeszcze przeciwnicy, do których można się zwrócić o pomoc – szczególnie do N. skoczył on po partii w 4 pik i nie mając AD w tym kolorze powinien mieć tych pików z 8, a do tego jeszcze jakąś szybką lewę. Taką lewą może być praktycznie albo drugi król karo, albo lewa w treflach na DWx(x). Wist w kiery sugeruje, że DW kier posiada S. Tak czy owak nie pozostaje mi nic innego jak wziąć kiera i zagrać asa karo. Oo… leci król od N… ale S nie dodaje do koloru…

 

N się przerzucił?

 

To nie wchodzi w rachubę. Raczej dojrzał zagrożenie wpustką i postanowił poświęcić lewę w zamian za dwie, które musiałby mi dać po wpustce…

 

Jakie dwie?

 

Na asa i damę pik. Jak już zauważyłem na początku N powinien mieć, co najmniej 8 pików, to przy dwóch ukazanych karach zostało mu zaledwie 3 miejsca na inne karty. N ma świadomość, że ja mam renons pik (na 99%) i ponad wszelką wątpliwość topy w kierach i treflach i bez odblokowania odbiorę mu te boczne karty i wpuszczę królem karo zmuszając do samobójczego zagrania w piki.

 

Co robisz dalej?

 

Zmieniam konie w zaprzęgu – teraz trzeba zagrać na wpustkę przeciwko S. Do tego potrzebne mi będzie szczęście w postaci singlowej figury trefl u N….

 

???

 

Zgrywam drugie karo, króla kier i asa trefl. N dodaje do kiera 9-kę, a do trefla waleta. Teraz wpust kierem i czekam na zagranie S. Oczywiście wyjdzie on w trefla, ale ja bez litości zaimpasuję. N nie mógł bowiem mieć ręki: KW109xxx 109 K6 DW. Skok w 4 bowiem z taką ręką byłby niepoważnym wybrykiem. Całe rozdanie:

 

 

KW1098752

109

K6

W

 

AK6

ADW10987

AK10

 

AD6

753

5432

874

 

43

DW842

D96532

 

 

PS.

Tak rozegrała przed laty partnerka Charlesa Gorena  Helen Sobel.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: