324. Potyczka z szaleńcem…

Opublikowano 27 listopada 2013 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

 

Co ma ten szaleniec, który stał się rozgrywającym? Z wyliczenia punktów wynika, że ma maksimum 2 PC. Z obrazu rąk wynika, że może to być wyłącznie dama trefl. Skoro tak, to wchodzący musi mieć układ dalece odbiegający od systemowych 5-4.

Policzmy lewy jakie może wziąć rozgrywający: 5 pików w ręce, nawet jak nasz partner ma króla pik (a według wszelkich przesłanek musi go mieć), trzy piki w stole na przebicie trefli, damę kier – to razem lew 9. Jeśli partner miał od początku trzeciego króla pik i ma dojście, to po dopuszczeniu go i połączeniu atutów możemy zredukować liczbę lew rozgrywającego do 6. A jeśli do partnera nie ma dojścia?

Rozważmy konsekwencje zagrania w poszczególne kolory:

Zagrywamy trefla, rozgrywający grając na dwustronne przebitki weźmie wyliczone wcześniej maksimum 9 lew. Podobnie po zagraniu w kiera. Jedyne, czego nie wolno nam zrobić, to wyjść w karo, bo to umożliwi rozgrywającemu wzięcie naturalnej lewy w tym kolorze. Lewy 10-tej! I tak się stało w meczu o mistrzostwo Ameryki Południowej w rozdaniu:

ADW3 KD97

DW985

9 A10865

K1065

W64

K87 W432

A32

AK10

106542

7

D987532

 

Na zagrane karo rozgrywający położył 8-kę, E pobił to asem, a rozgrywający atutem. Teraz przebitka trefl i zagrana figura karo, na którą zrzucono trefla. W ponownie wziął lewę, ale była to przedostatnia lewa obrońców bowiem rozgrywający po zagraniu dwóch lew w czerwonych kolorach poprzebijał wszystko i zagraniem w dwukartowej końcówce czerwonego koloru wypromował lewę na 10-kę pik na manewrze złodziejskim.

Dziecko szczęścia…

 

Na drugim stole grano normalne 4  na WE – bez jednej.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: