341. Zapomnieć rad wstępnych…

Opublikowano 27 kwietnia 2014 w kategoriach Wist .

            Rozwiązanie:                       

 

            Z czego wyszedł partner? Nie z czwartej najlepszej z D1098. Wist spod damy na szlema przy krótkości w stole opisanej licytacją to słaby pomysł. Ile partner ma pików? Dokładnie 7, bo rozgrywający nie może mieć więcej niż 4, a wist 8-ką nie jest ani z czwartej najlepszej, ani z trzeciej, bo tak się nie wistuje w systemie odmiennym. Zatem rozgrywający ma w pikach albo ADW10 albo ADW9. W żadnym z tych przypadków podłożenie króla nie wypromuje nam istotnej lewy, jeśli w ogóle w pierwszym przypadku żadnej.

            Jak będzie przebiegała rozgrywka? Z bardzo dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że rozgrywający będzie starł się wyrobić trefle. A one nie dzielą się najlepiej i partner może mieć w nich singla lub renons. Pozwólmy mu zatem wypromować lewę atutową naszemu partnerowi.

            Całe rozdanie:

  - AD95 AD10 AK8754  
9876542 W2 W92 2   K3 10876 54 DW964
  ADW10 K43 K8763 10  

 

            Rozgrywający zgrał asa i damę karo, wrócił do ręki królem kier, przebił pika (to 13 lewa – 2 piki, 3 kiery 5 kar, przebitka pika i 2 trefle) i nie miał zejścia do ręki, by odebrać ostatniego atuta.  A co by się stało po podłożeniu króla? Rozgrywający policzyłby swoje lewy – 4 pikowe, 3 kierowe, 5 karowych i 2 treflowe dawało „nadróbkę”.

 

PS.

            Tak bronił i obronił się Lech Ohrysko 20 lat temu. Może jeszcze wtedy nie miał „zabetonowanej” rady „trzecia ręka płacze, a bije”?


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: