491. Czy to wymyślisz?

Opublikowano 28 grudnia 2014 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

Kiery muszą się podzielić przychylnie. To znaczy albo 3-2, albo z waletem w impasie pod długość. Przebijasz więc pika i zagrywasz kiera do króla. Obaj przeciwnicy dodają, od RHO spada walet. Ściągasz więc atuty. Możesz je ściągnąć do końca (swojego) nie tracąc szans na dobry układ w karach. O piki się nie musisz martwić – przeciwnicy operowali nimi tak przejrzyście, że wiesz iż ostatni pik został u LHO. Nie ma on dojścia do niego, bo zagranie trefli ujawniło AK w ręce RHO. Doprowadzasz do końcówki:

KW64

W

-7

A87

D5

 

Teraz zagraj waleta trefl. Jeśli weźmie, pozostanie jeszcze rozwiązać kara. Jeśli RHO zabije asem – a zrobi to prawie na pewno – rozdanie wyświeży ci się jak inspektowa truskawka. Całe rozdanie bowiem wyglądało tak:

 

KDW10

865

D1095

87

A9

A10742

KW64

W5

7652

KD9

A87

D54

874

W3

32

AK10932

 

To, że przeciwnicy mieli kilka okazji, by cię obłożyć, nie ma nic do rzeczy. S mógł i powinien skontrować  3 na wist. N – po wzięciu pikiem mógł zagrać w trefla trując lewę na damę, po czym kontraktu nie wygrałby sam Garozzo. Nie wygrał go też Mistrz Europy Par,  usiłując wyrobić sobie trefla przed dokończeniem atutowania, choć potem złożył samokrytykę. Wistujący też byli utytułowani, choć z niższej kategorii wiekowej.

Tak jak poszło zaproponowana rozgrywka   doprowadzała do wyegzekwowania przymusu przeciwko N na widno. Nie byłby bowiem on w stanie utrzymać pika oraz obstawionej damy karo w końcówce trzykartowej.


Ryszard Kiełczewski

About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: