386. Pośpiech to V kolumna…

Opublikowano 2 kwietnia 2015 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

Jeśli radośnie kontynuowałeś cios w ich miękkie, to mogłeś się obudzić z ręką w pewnym naczyniu. Zadaj sobie trud odtworzenia zakrytych rąk – u partnera pokazał się as kier. Oprócz tego musi on mieć coś ostrego w pikach lub treflach, bo asa karo na sto procent ma rozgrywający, chyba że postanowił popełnić seppuku. Zanim będziesz kontynuował kiery, zagraj asa trefl. Partner mając króla zamarkuje go i wtedy trzeba będzie zdjąć lewy w kolorach okrągłych. Jeśli zdemarkuje – to nawet jeśli wyrobiłeś lewę na króla trefl rozgrywającemu, to weźmie on jednego pika (jeśli ma asa) jednego kiera, 5 kar i jednego trefla – to daje razem 8 lew. Natomiast po bezrefleksyjnym kontunuowaniu kierów partner może nie zgadnąć, że trzeba odbierać trefle – rozdanie z jego pozycji jest dużo mniej czytelne.

Oczywiście może się zdarzyć, że partner będzie miał drugiego króla trefl i zostanie postawiony przed bardzo trudnym zadaniem odblokowania, ale przecież zagranie pustym asem w takiej pozycji nie miałoby większego sensu. Całe rozdanie:

W83

4

KD763

7542

102

A9865

1084

K96

D65

K732

95

ADW3

AK974

DW10

AW2

108

W rzeczywistości w zawodach czołówki indonezyjskiej nastąpiło odejście kierem do asa i kontynuacja kierów. Bardziej przytomny rozgrywający mógł po lewie kierowej ściągnąć jednego topa pikowego i pociągnąć kara. S zmuszony do trzymania trzeciej damy pik zagotowałby się jak kurczak w rosole i zagranie waletem pikowym nie byłoby takie nadzwyczajne. A to dawało aż dwie nadróbki. Tak czy owak lewa została puszczona.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: