403. Oskubaj do końca…

Opublikowano 26 lipca 2015 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

Zamarkowałeś partnerowi posiadanie wartości w kierach dołożeniem 7, a on także wskazał coś w kierach dokładaniem atutów w kolejności 10-9. Partner miał tylko dwa piki, bowiem gdyby miał trzy W109 to mógłby i powinien dołożyć w kolejności W9. Nie powinien też mieć trzeciego małego pika, bo powinien go dołożyć w drugiej lewie zamiast 9-ki. Z wistu w karo wiemy, że partner miał w nich trzy karty, zatem mamy do wzięcia lewę w tym kolorze. Partner dołożył kiery na nieparzystą – ewidentnie w tej sytuacji wskazuje to 3 karty, Zatem rozgrywający miał układ 6-2-2-3. Trzy lewy mamy w czerwonych kolorach. Partner podnosząc nasze słabe otwarcie w równych założeniach powinien mieć coś w treflach –  w pikach bowiem nie miał nic, w kierach zasygnalizował króla, w karach maksimum walet, więc powinien mieć coś sensownego w treflach – raczej asa niż DW. Dopóki mamy kontrolę w kierach nie szkodzi poszukać czegoś w treflach. Należy zagrać 3-kę. Jeśli całe rozdanie wygląda tak:

  AKW843

76

109

D104

 
D

A982

KD7643

73

  109

K104

W82

AW962

  7652

DW53

A5

K85

 

 

… to wykuglujemy lewę, która poważnie oddali nas od tzw. sali. Oczywiście partner powinien odczytać rozdanie podobnie jak my i położyć stosowną kartę. Po wzięciu lewy na króla kier dopuści nas karami i ponowne podegranie trefli przyniesie nam zasłużoną lewę. Zrównamy się w ten sposób z tymi, którzy 4 skontrują, ale nie odbiorą wszystkich należnych lew.

                        Posiadaczem ręki W był gracz zajmujący miejsce na podium w rankingu światowym, ale nie wykonał takiej obrony jak zaproponowaliśmy.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: