469. Byle nie byle na razie…

Opublikowano 25 stycznia 2017 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

Dlaczego partner nie wyszedł w karo, które mu czytelnie zachęciliśmy? Bo mu się skończyły. Ile trefli miał partner? Sześć, bo wyszedł 6-ką, a potem dołożył jeszcze 4-kę i 5-kę. Dołożył 3 piki. Te dane pozwalają odtworzyć rękę rozgrywającego – to układ 4-1-4-4. Kto ma asa kier? Asa kier ma partner, bo inaczej rozgrywający będzie miał 11 lew, Zatem możemy skompletować ilościówkę kierową, by partner dołożył właściwą kartę jak rozgrywający zagra w kiera. Właściwą kartą jest blotka, bowiem wskoczenie asem da rozgrywającemu łącznie 5 lew w pikach, 2 w kierach i 3 w treflach. Przepuszczenie to tylko 9 lew rozgrywającego. Tylko – pod warunkiem, że będziemy mieli bezpieczne odejście w karo. Dlatego należy za wszelką cenę zachować trzy karty w karach. Nie zrobił tego przy stole W i mimo, że jego partner prawidłowo przepuścił asem kier, to za chwilę został wpuszczony królem karo i znalazł się w sytuacji sojusznika rozgrywającego – zagranie w karo wyrabiało fortę rozgrywającemu, do której miał dojście atutem, zagranie w kiera kończyło się wyrobieniem figury w tym kolorze, bo rozgrywający zrzucał z ręki przegrywajże karo. A zachowanie trzech kar pozwalało na zagranie w ten kolor bez wyrobienia lewy rozgrywającemu.    Całe rozdanie:

  D1084

3

9764

AK93

 
93

W9754

KW1083

8

  W76

A108

A

D107654

  AK52

KD62

D52

W2

 

A na BBO pieczętujący się ksywą „ekspert” wyrzucił karo trzymając jak małpa orzeszki cztery kiery za czterema kierami. Typowe myślenie fragmentem rozdania.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: