476. Taki sobie Merrimac…

Opublikowano 26 lutego 2017 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

Jeśli liczysz na to, że rozgrywający chybi palcówkę treflową, to jesteś naiwny. Przecież dojście twojego partnera do ręki, oznacza niechybną przegraną, bo partner pośle wam karo do przebitki. Wie o tym także rozgrywający, więc musi założyć, że asa w treflach posiadasz Ty. Dlaczego rozgrywający nie ściąga atutów? Odpowiedź jest prosta – bo zostały mu już tylko trzy i po ściągnięciu dwóch i odblokowaniu kar znajdzie się w dziadku, skąd każde zagranie równa się porażce. Tak więc rozgrywający musi zagrać trefla z ręki i stara się to zrobić możliwie wcześnie, kiedy łatwiej jest uśpić przeciwnika. Jeśli przepuścimy trefla rozgrywajmy wskoczy królem i po ściągnięciu atutów odblokuje kara i skompletuje 10 lew. Wskakujemy więc asem i robimy krótką symulację skutków poszczególnych zagrań – w trefle – 10 lew dla rozgrywającego, w kiery: też – również, kar nie mamy, pozostało zagranie w damę pik, wyrabiające wprawdzie waleta, ale blokujące wykorzystanie kar. W stole pozostanie przegrywający walet trefl.

Całe rozdanie:

  10865

K7

W98

D643

 
W743

A84

KD4

KW8

  K

DW952

A6532

52

  AD92

1063

107

A1097

 

PS.

            Rozgrywający nie potrafił przełamać odruchu impasowania. Gdyby zabił pierwsze karo w stole i zrezygnował z impasu kier (szansa nie oddania lewy kierowej nie była wielka – przecież samo korzystne położenie króla jeszcze sprawy nie załatwiało) zachowałby dojście asem do kar i wszystko sprowadziło by się do trafienia palcówki treflowej.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze

 • w_adam
  8.03.2017 20:51:01

  Dotychczasowa zarówno rozgrywka, jak i obrona daleka jest od „normalności”. Nie zagranie kara do przebitki, gdy wiadomo, że partner wyszedł z krótkości jest poza wszelką kategorią. Oczywiście rozgrywka również słaba, czytelna próba skradzenia lewy pikowej, gdy grozi nam przebitka karowa – należało jak najszybciej atutować i trafiać palcówkę treflową – ale to zostało już skomentowane przez Rysia i nie to jest sednem problemu.
  Końcowa konkluzja, że zagranie damy pik obkłada kontrakt jest po prostu nieprawdziwa. Nawet po damie pik rozgrywający łatwo wygra, grając na odwróconą rękę: Damę pik przebijamy 9kier, trefl do Króla i przebitka trefla W kier, następnie impas kier i stół dobry.

  Pozdrawiam
  A

  • Ryszard Kiełczewski
   8.03.2017 22:30:37

   Przebieg rozgrywki nie był wymyślony przeze mnie – tak zagrał ktoś obserwowany na BBO, skąd czerpię przykłady. A rozdanie można było podretuszować przekładajać 8 do ręki rozgrywajaćego.
   A dostrzeżenie możłiwości wygrania poprzez odwróconą rękę to chwała dla Adama.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Shortlink: