497. Wysil mózgownicę…

Opublikowano 26 sierpnia 2017 w kategoriach Wist .

Rozwiązanie:

Ręka rozgrywającego jest dość dobrze ujawniona – był on posiadaczem 4 kierów i 5+ trefli. Pokazał dwa kara, na piki pozostało mu niewiele miejsc. W zasadzie singiel skoro nie zgodził się grać w piki.  Jakich lew możemy się spodziewać w obronie – dwie lewy karowe już wzięliśmy, lewę treflową mamy pewną, gdzie można oczekiwać lewy wpadkowej? Wyłącznie w kierach. Będzie ona łatwa do wzięcia, jeśli partner ma króla z waletem kier, lub oczywiście asa. Kiedy rozgrywający może uniknąć oddania lewy kierowej? Wtedy, kiedy będzie mógł wykorzystać lewy pikowe

Jakie działania wchodzą w rachubę? Najbardziej prostackie – przejmujemy karo i podgrywamy kiery na szansę KW u partnera. Drugie – odcinamy rozgrywającego od pików. W tym celu już teraz trzeba zagrać w piki. Będzie to skuteczne zagranie nawet w przypadku kiedy partner ma w kierach K10x. Po dojściu bowiem królem trefl ponowne zagranie w pika uniemożliwi wzięcie lewy na trzeci honor pikowy. Które działanie wybierasz? Jeśli to drugie, to obłożyłeś kontrakt.

Całe rozdanie:

W10

765

K10983

K52

4

AW32

W2

A109863

AKD73

D98

754

D7

98652

K104

AD6

W4

 

A utytułowany gracz holenderski przejął damę karo i jak ciocia Zula zagrał trzeci raz w karo. To jeszcze nie wypuszczało kontraktu, bo rozgrywający miał singla pik i po wzięciu królem trefl można było zagraniem w pika uziemić lewę na trzeci honor tego koloru. Holender spał do końca – na zagraną blotkę trefl do damy położył swoją biorącą blotkę i to był koniec obrony.


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: