668. Z której strony?

Opublikowano 29 lipca 2018 w kategoriach Rozgrywka .

Rozwiązanie:

  1. Czy można coś zrobić jak nie można nic zrobić? Tu w tym rozdaniu wbrew pozorom wiele, choć to jeden drobny, ale bardzo istotny ruch. Najpierw zadaj sobie pytanie o to, kto ma asa trefl. Oczywiście, że N. Jaki użytek można z tego zrobić? Ano taki, żeby skłonić N do jednokrotnego przepuszczenia trefla. Jeśli zagrasz trefla ze stołu S będzie w stanie dołożyć czytelną ilościówkę i n nie powinien mieć kłopotu z właściwym rozegraniem tej lewy. Dlatego należy przejąć pika i zagrać trefla z ręki, by N jako pierwszy dokładał do koloru, wtedy łatwiej mu zbłądzić, a praktycznie musi on przepuścić tą lewę.

W organizowanym przez IBPA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Brydżowych – dziś kompletnie niszowa organizacja) przed laty konkursie Bols Bridge Tip Competition, kilkanaście lat temu doroczną nagrodę za najlepszy gadżet brydżowy zdobył Eric Crowhurst – angielski dziennikarz i zawodnik, za zwrócenie uwagi na to, iż rozgrywka koloru nawet związanego, powinna odbywać się z właściwej ręki, by utrudnić informację od partnera, który albo nie będzie dokładał do koloru i zasygnalizuje coś istotnego, albo będzie mógł dać innego rodzaju sygnał – np. ilościówkę jak w omawianym przypadku.

 


About

Zawodnik, trener, działacz, wybitny publicysta brydżowy. Wielokrotnie powoływany na stanowisko trenera-selekcjonera juniorów, pełnił funkcję kapitana reprezentacji Polski Juniorów na Mistrzostwach Europy. Jest pierwszym trenerem w Polsce, który uzyskał pierwszą klasę trenerską (1987).


Komentarze


Shortlink: